Opinia specjalistów

Opinia specjalistów

Ciekawski Wróbel zapytał psychoterapeutów dlaczego PERSONALIZOWANE KSIĄŻKI, w których dziecko jest głównym bohaterem, są dobre dla rozwoju dziecka.

Czytanie ciekawych historii jest nieodzowną częścią każdego dzieciństwa.

Aczkolwiek dziecko do czwartego roku życia nie jest w stanie wyjść poza własne doświadczenia ani przyswoić niektórych przesłań płynących z historii.

Spersonalizowane książki natomiast pozwalają dziecku jako głównemu bohaterowi historyjki doświadczyć wszystkiego, co się w niej dzieje.

Starannie dobrane przesłania psychologiczne, moralne, wychowawcze i pouczające, wplecione w historie Ciekawskiego Wróbla, mają na celu sprawić, by dziecko jako główny bohater łatwiej je przyswoiło. To jedna z zalet spersonalizowanych książek dla dzieci.

Poprzez wymyślone historie dziecku opowiada się o wydarzeniach z nieznanego mu świata, poza bezpiecznym kręgiem rodzinnym i rodzicielską miłością. Mają one niebagatelny wpływ na konstruowanie przez dziecko podstawowych przekonań na temat ludzi, miłości, sprawiedliwości, wielkiego świata, który go czeka, przy czym zdobywa nową, inną wiedzę. Dziecko, jako główny bohater, przeżywa każdą historię w bezpiecznym środowisku, gdy rodzic lub inny dorosły z miłością czyta dziecku książkę. Ważne jest, aby zostawić miejsce na skomentowanie historii, zadawać pytania na tematy, którymi dziecko się interesuje, rozmawiać z nim oraz pobudzać jego ciekawość i rozwój krytycznego myślenia.

Wielu pedagogów, profesorów i nauczycieli korzysta wyłącznie ze spersonalizowanych treści i zadań, aby dziecko czuło się bardziej zaangażowane w sam proces uczenia się i łatwiej opanowywało nowe treści. Są badania, które pokazują, że personalizacja treści ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Rutynowe czytanie dziecku, a także omawianie przeczytanych treści, według wielu badań i ekspertów, to jeden z najlepszych sposobów wspierania rozwoju inteligencji u dziecka. Ponadto dziecko poprzez czytanie poszerza swoje słownictwo i rozumie złożone reguły gramatyczne. Efekt ten osiąga się niezależnie od tego, czy dziecko czyta samo, czy po prostu słucha czytającego mu rodzica, oglądając obrazki i łącząc wszystko w szerszym kontekście.

Zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie czytania dziecku, zaangażowanie go w tę czynność poprzez pokazywanie obrazków, wyjaśnianie niewiadomego. Jeśli rodzic podejdzie do tej aktywności z dzieckiem jako do wartościowego wspólnego spędzenia czasu, będącego zabawą i formą gry, efekty z pewnością będą pozytywne. Czytanie dziecku ciekawej historii, z prawdziwymi przesłaniami moralnymi i wartościowymi, której właśnie ono jest głównym bohaterem, znacząco wspiera jego rozwój.

Opinia specjalistów – Książka „Świat uczuć”

Dlaczego emocje są ważne, co oznacza każda emocja, czego od nas wymaga, czy mamy prawo mieć uczucia, zapytaliśmy psychoterapeutę Darkę Krsmanović.

Wzbogacając swoje życie emocjonalne, dzieci rozwijają bardzo ważną część swojej osobowości i kładą podwaliny pod późniejszą dojrzałość.

Dlatego rozwijanie emocjonalne oralności i piśmienności u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest niezwykle ważnym elementem rodzicielstwa. Niektóre emocje są uspokajające i nieprzyjemne, inne przyjemne ale krótkotrwałe, a czasem mylące nawet dla nas dorosłych.

Gdy dodamy do tego fakt, że eksperci znani opinii publicznej coraz częściej odnotowują wzrost problemów emocjonalnych wśród coraz młodszych dzieci, znaczenie wczesnej edukacji staje się coraz bardziej widoczne.

Przebywając z Uczujkiem, dzieci spontanicznie dają sobie pozwolenie na odczuwanie, zrozumienie, dlaczego mamy emocje, zrozumienie, jakie jest właściwe zachowanie, gdy czują złość, miłość, smutek, radość...

Opinia specjalistów – Książka „W poszukiwaniu Ciekawskiego Wróbla”

Uczynić podróż poznawania świata ekscytującą i pomysłową przygodą?

Przeskoczyć Wielki Mur Chiński, wskoczyć do świata zwierząt i prześcignąć zło na jakimkolwiek kontynencie?
Opowiedzieć historię, która dostarczy dziecku lekcję przyjaźni, która ma < b>moc przekraczania wszystkich granic?

Uciszyć swoje obawy i wejść w świat małych, dużych dzieci poprzez ich kreatywne poglądy? Każde z tych pytań z pewnością przykuje uwagę młodych czytelników.

Ich szczerość i wrodzona ciekawość będą kierowane przez ekscytującą historię, która napełni ich satysfakcją, ale także nauczy swobodnego myślenia i odczuwania radości z nauki.

Opinia specjalistów – Książka „Przygoda świąteczna”

Ciekawa przygoda w świecie Świętego Mikołaja uczy dzieci dlaczego warto być uczciwym, szczerym, zaradnym, optymistycznym.

Wyjątkowość formy umożliwia dziecku łatwiejszą identyfikację i sprawia że trudne przeszkody są możliwe do pokonania i umożliwia osiąganie określonych celów.

W dzisiejszym świecie, który często doprowadza nas do nadpobudliwości w powielaniu bezsensownych schematów, takie bajki dla dzieci mają efekt edukacyjny, a nierzadko nawet terapeutyczny.

Docierają do wszystkich warstw osobowości dziecka, zarówno stłumionych, jak i nierozwiniętych, poprzez potężne mechanizmy projekcji, identyfikacji i opóźnionej gratyfikacji. W ten sposób łatwo indukuje się u dzieci nie tylko pożądane zachowania, ale także rozumienie metafor, a co za tym idzie budowanie i wzbogacanie dziecięcych doświadczeń, empatii, zaangażowania w osiągnięcie celu i wytrwałości.